چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟

چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟

تابلوفرش ها از جمله وسایل تزئینی که برای زیباسازی خانه استفاده می شود، تابلو فرش ها هستند. تابلو فرشها سهم عمده ای در زیبایی خانه ها به عهده دارند. تابلو فرش ها انواع گوناگونی دارند که هنگام خرید باید مد نظر داشته باشید. همیشه سعی کنید تابلو فرشی که می خرید، دارای نقش های سنتی با رنگ های سرد باشد. رنگ هایی که در خانواده رنگ آبی قرار می گیرند، گزینه های خوبی هستند. نقش های سنتی یادآور احساس هایی از گذشته های به یادماندنی است که به طور معمول حس گذشته نگر انسان را تقویت و برانگیخته می کند. تابلوفرش ها را در جاهایی نصب کنید که علاوه بر زاویه دید مناسب، نمای زیبایی نیز به خانه شما بدهند.(چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟)

دقت کنید که نقش تابلو فرش و فرشی که در اتاق پهن کرده اید، باید در تناسب با هم باشند. تابلوفرش ها را در مجموع به دو روش می توانید به دیوار نصب کنید. یکی روش میخ کوب کردن است و دیگری چسباندن که البته تکنیک میخ کوب کردن، شیوه بهتری است؛ به این دلیل که ممکن است مواد شیمیایی موجود در چسب باعث فساد فرش شود. علاوه بر این اگر تابلو فرش را به روش میخ کوب کردن نصب کرده باشید، می توانید آن را به راحتی در مواقع لزوم، از جای خود جدا و تمیز کنید و هر زمان که خواستید برای تغییر دکوراسیون جای آن را تغییر بدهید. الیاف فرش ها یکی از ره های تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن الیاف فرشها، سوزاندن تکه ای از مواد به کار رفته در آنهاست که بعد از سوختن، شکل و حالت و بوی خاصی دارد و بر اساس آن می توان طبیعی یا مصنوعی بودن آن را شناخت اما این امکان برای مردم عادی و در فروشگاه های فروش فرش، فراهم نیست و آنها چاره ای ندارند جز اینکه بر تجربه خود و شهرت قالی فروش تکیه کنند. هنگام خرید یک فرش، به رنگ، نقش و کیفیت آن باید توجه کنید. رنگ هایی مثل آبی، سرمه ای و طلایی، از جمله رنگ هایی هستند که در ایجاد حس آرامش، صمیمیت و امنیت در خانواده نقش پررنگی دارند.(چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟)

فرش های دستباف به ویژه انواع ایرانی آن از ارزش و بهای بالایی برخوردار هستند و مراقبت و رسیدگی آن ها حائز اهمیت است. هر چه باشد این فرش های زیبا قرار است به عنوان یادگاری از شما به آیندگان و فرزندانتان برسد.(چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟)
نظافت یک فرش دستباف کار بسیار حساس و مهمی است که اغلب هزینه زیادی در بر دارد و ممکن است کاری که قالیشویی ها انجام می دهند مطابق طبع دلخواه شما نباشد. در این بخش روشی بسیار ساده را برایتان شرح می دهیم که به واسطه آن می توانید یک فرش دستباف را با صرف هزینه کم تمیز کنید.
مدت زمان مورد نیاز: ۳۰ دقیقه
میزان دشواری: متوسط

وسایل مورد نیاز:
• شامپو بچه
• آب سرد
• برس بسیار نرم

و اما این کار را چگونه انجام دهیم:

قدم اول

پشت و روی فرش را جارو برقی بکشید. حتی سطحی را که فرش روی آن پهن شده است را نیز جارو بکشید و تمیز کنید. سعی کنید گرد و غبار را از تمام قسمت های فرش و فضای اطراف آن بزدایید.

قدم دوم

آب سرد و مقداری شامپو بچه را با هم ترکیب کنید و قبل از اقدام به نظافت جدی آنرا روی قسمتی از فرش که جلوی دید قرار ندارد، تست کنید و ببینید آیا صدمه ای به رنگ فرش می زند یا خیر.

قدم سوم

زمانی که از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل کردید، برس نرمی را که از قبل تهیه نموده اید را در محلول آب سرد و شامپو غوطه ور کنید و به آرامی آن را روی فرش بکشید تا آلودگی ها برطرف گردد.

قدم چهارم
پس از تمیز کردن فرش آن را هرچه سریع تر خشک کنید. برای این کار ابتدا با فشردن فرش آب اضافی آن را بگیرید، سپس یک پنکه را روشن کنید تا هوا گردش داشته باشد و فرش سریع تر خشک شود. پس از اینکه روی فرش خشک شد آن را تا بزنید تا پشت فرش هم اگر نم داشت هوا بخورد و خشک شود.

به صورت کلی می‌توان گفت تابلو فرش‌ها نیاز به شست و شو ندارند. اگر به هر دلیلی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، پیشنهاد ما کمک گرفتن از مراکز قالی‌شویی‌ است که در زمینه شستن تابلوفرش نیز تخصص دارند.
اما اگر چنین مراکزی را سراغ ندارید و مایلید خودتان این کار را انجام دهید باید :

۱- اول از همه تابلو را از قابش جدا کنید.

۲- سپس روی تابلوفرش را با جاروبرقی که دهانه‌اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.

۳- سپس اطمینان از پس ندادن رنگهای بافته شده در فرش داشته باشید و بعد از این مقداری شامپو فرش را در آب سرد حل کنید و با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده‌اید، سطح آن را به صورت یکنواخت و با سرعت بسایید.

۴- برای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم و دور از نور خورشید بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود و تابلو فرش تغییر رنگ ندهد. این کار اجازه نمی‌دهد رنگ‌های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند.

نکته :

* هرگز تابلوفرش را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است کش بیاید و از ریخت بیافتد. پهن کردن تابلو فرش زیر آفتاب هم پسندیده نیست. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، آن را پشت و رو زیر آفتاب قرار دهید.

* برای گردگیری روزانه تابلو فرش، بهترین روش، استفاده از برس گردگیری جاروبرقی است.(چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟)

چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟

چگونه تابلو فرش ها را لکه گیری کنیم؟

قالیشویی

رفوگری

قالیشویی نایب

قالیشویی نایب اصل

نایب اصل

اخبار مرتبط