مراحل تولید فرش دستباف

مراحل تولید فرش دستباف

مراحل تولید فرش دستباف1

مراحل تولید فرش دستباف1

تهيه مواد اوليه اعم از ابريشم (پودرو پودزير چله) و رنگزاها و غيره زير نظر كارشناسان مجرب صورت مي‌گيرد.

۱. تهيه مواد اوليه

تهيه مواد اوليه اعم از ابريشم (پودرو پودزير چله) و رنگزاها و غيره زير نظر كارشناسان مجرب صورت مي‌گيرد. ابريشم خريداري شده جهت شستشو به ابريشم شويي ارسال گرديده و بعد از چندين نوبت شستشو با مواد مختلف و جداسازي و ناخالصيها، ابريشم آماده شده جهت رنگرزي به كارگاه رنگرزي ارسال مي‌گردد.

۲. رنگرزي

در اين مرحله به وسيله رنگزاهاي طبيعي اعم از گياهي و حيواني رنگهاي رنگرزي ابريشم هابه رنگهاي مختلف تبديل مي نمايد تا در كنار هم و با سر انگشتان هنرمن قاليبافان باغ هزار رنگ را به تماشا بگذارند .به دو روش این مرحله انجام می شود: دندانه دادن و رنگرزی گیاهی.

۳. رنگــزا
به منظور افزايش ثبات شستشويي و ثبات نوري رنگزا بر روي ابريشم استفاده مي‌شود.

۴. طراحــي
با توجه به سفارش مشتريان و طرح هاي جديد و منحصر به فرد ، ابعاد ـ رنگ زمينه ـ نوع نقشه طراحي آغاز مي‌شود كه پس ازز محاسبه حاشيه‌ها و ترنج قالي را طراحي مي‌نمايد. كه به آن سياه قلم گفته مي‌شود. پس از تكميل طرح , مرحله رنگ‌آميزي آغاز و بعد از آن كار نقطه ‌گذاري شروع مي‌شود. و بعد كار صحافي و تخته زني نقشه و شماره دستگاه قالي پشت نقشه نوشته مي‌شود.

۵. بافندگــي
طولاني‌ترين و سخت‌ترين مرحله بافندگي است كه شامل دونوع مي باشد  :دست بافت و قلاب بافت
انگشتان هنرمند قالي بافان ايران زمين، هنر ايرانيان را در تاريخ به نمايش گذلشته است.

۶. پرداخت
اين بخش شامل پرداخت و گره زني مي باشد که دستگاه پرداخت‌زني برقي براي قالي هاي ضخيم و  تيغ قالي زني دستيي حرفه اي قالي مي باشد.

۷. کز دهــي
اين بخش با شعله آتش پشت قالي را كز مي دهد تا ريشه هايي كه به صورت پرز شده از بين برود.

۸. قاليشويي
اين بخش شامل شستشوي فرش و خشك كردن مي باشد كه در بخش شستشو از مواد شستشويي استفاده مي نمايند كهه خواص اسيدي نداشته باشد زيرا مواد اسيدي باعث مي شود قالي زودتر فرسوده گردد و اين امر در شستشو رعايت شده و بعد ازشستشو به قسمت آبگيري و خشكشويي رفته.

مراحل تولید فرش دستباف

مراحل تولید فرش دستباف

فرش ایرانی افتخار ایرانی

” فرش ایرانی یعنی بوی گردو و انار جوشیده، فرش ایرانی یعنی باریکه نوری از پنجره چوبی و طرحی زیبا از میراثی کهن، فرش ايرانى يعنى دسترنج ضعيفان، طرحى زيبا از فرهنگ و طبيعت ايران، حفظ ميراث و افتخار ملى، گره هايى كه با دست هاى هنرمند بافنده زده مى شود، فرش ايرانى گوشه اى از هنر ايرانيان است و هنر نزد ايرانيان است و بس. “

اخبار مرتبط

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   مقالات
  •   تاریخ انتشار :  ۱۳۹۶/۰۲/۱۰